zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 19. týden

Legendy pop-rocku: David Bowie

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Taxmeni
Zkrácený záznam koncertu pro české veterány spojeneckých armád z II. světové války (1999). Režie V. Fatka. Skupina Taxmeni je známa jakožto čeští tvůrci tzv. military country, tedy specifické stylové oblasti country hudby zaměřené především na vojenské a armádní prostředí. Kapelník Jaroslav Čvančara se navíc zajímá o období 2. světové války i jako historik a popularizátor. Pořad představuje zkrácený záznam koncertu skupiny Taxmeni věnovaný českým veteránům spojeneckých armád z 2. světové války.
Vysílání: 05.5., 20.55 hod., ČT art

Legendy pop-rocku: David Bowie
Fenomenální rock´n´rollový vizionář (Premiéra). Vlastním jménem David Robert Jones. David Bowie (1947–2016), britský rockový multiinstrumentalista, hudební skladatel, filmový herec, producent a designér.
Vysílání: 08.5., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 12.5., ČT art., 13.5., ČT art

Příběhy českého jazzu (17/22)
Osobnost, která změnila jazz – vzpomínky Miroslava Vitouše v dokumentárním cyklu Martina Kratochvíla (Premiéra). Byla-li česká rocková hudba od svého vzniku až po sametovou revoluci výsostným politikem i katalyzátorem společenských změn, o jazzu to platí ještě ve větší míře. Jeho erozivní funkce začíná totiž o čtvrtstoletí dříve, zasahuje protektorát i druhou světovou válku. Jazz si vysloužil jako „hudba černého pracujícího lidu“ alespoň určitý respekt. Byl sice částečně tolerován komunistickým režimem, ale nakonec významně přispěl k jeho pádu. Čeští muzikanti, hudební skupiny i celé hudební směry zanechali v historii jazzu hlubokou stopu. Každý, kdo poslouchá jazzovou hudbu, asi zná jména Miroslav Vitouš, Jan Hammer, Jiří Mráz, ale i jména reprezentující afiliované hudební proudy: Jaroslav Ježek, Pavel Blatný, Karel Krautgartner, Iva Bittová a další. Jazzové kapely intenzivně cestovaly po zahraničních festivalech, odkud přivážely množství cen a uznání. Zrodila se i odpovědná jazzová publicistika s řadou respektovaných osobností jako např. Lubomír Dorůžka, Stanislav Titzl, Ondřej Konrád a další. Ostatně kde by byla populární i rocková hudba bez jazzu? Tak jako vážná hudba silně ovlivnila podstatu jazzu, byl to naopak jazz, který položil základy rockové a populární hudbě. Česká televize od doby svého založení celkem důkladně mapovala jazzové dění u nás i úspěchy našich muzikantů v zahraničí a její archiv skýtá nepřeberný materiál k dokumentárnímu využití. Základem dvaadvacetidílného cyklu Příběhy českého jazzu se staly rozhovory i komentáře žijících, ale pomalu odcházejících protagonistů jazzové slávy 60. a 70. let minulého století, na druhé straně představuje i novou generaci, která se hlásí "o slovo".
Vysílání: 08.5., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 11.5., ČT art

Top of the Pops: Kytaroví hrdinové (11/12)
Nezaměnitelný zvuk, největší hity a úžasná vystoupení skvělých hudebníků. Britský hudební cyklus (Premiéra). Nejlepší klubová vystoupení hudebníků a kapel, jejichž poznávacím znamením je zvuk pravé rockové kytary. V pořadu Top of the Pops tak mohla vystoupit řada hvězd, které jsou uznávané fanoušky na celém světě – The Who, AC/DC, Motörhead, Ozzy Osbourne nebo třeba Deep Purple či Iron Maiden. O tom, že v pořadu odezněly opravdu velké hity, svědčí písně „Cryin'“ od Aerosmith, „Elevation“ od U2, „Living On A Prayer“ od Bon Jovi, ale také „The Final Countdown“ od švédských Europe nebo „Here I Go Again“ od úžasných Whitesnake.
Vysílání: 08.5., 23.30 hod., ČT art
Opakování: 09.5., ČT art

U2: 360° at the Rose Bowl
Strhující koncert U2 pro bezmála sto tisíc fanoušků v americké Pasadeně z roku 2009. Koncert irské kapely U2 z 25. října 2009 z Rose Bowl v Pasadeně v Kalifornii byl jedinečný v mnoha směrech. Byl natáčen pro pozdější vydání, ale zároveň byl živě vysílán na internetu do celého světa. Ve finále tak koncert sledovalo přes deset milionů fanoušků ve sto osmdesáti osmi zemích světa. Režisér Tom Krueger použil 27 kamer, aby co nejvěrněji zachytil atmosféru celého koncertu. Na koncertním turné U2 360° Tour kapela promovala album „No Line on the Horizon“, ale během jejich vystoupení samozřejmě odezněly i všechny největší hity irské legendy.
Vysílání: 09.5., 20.00 hod., ČT art

30.4.2020 15:04:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside
Cesta talentovaných mladíků z Liverpoolu na světová podia. Britský hudební doku ...celý článek


Michal David – žít tak, jak se má

Michal David – žít tak, jak se má

Úspěšný zpěvák, hitmaker, hudebník a bavič si žije dobře a spokojeně, jak si na počátku své kariéry předsevzal ...celý článek


Perspektiva Ivana Mládka

Ivan Mládek

Perspektiva Ivana Mládka
Inženýr ekonomie, multiinstrumentalista, komik a skladatel i interpret již dávno z ...celý článek


Hudební tipy 25. týden

Zuzana Navarová

Pijácká romance pro Waldemara Matušku
Poetické lidové písničky zpívá a všechny role hraje známý a populární ...celý článek


Dokumenty Whitney Houston nikdy a Liam Gallagher

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh
Životní příběh americké zpěvačky, který z hvězdných výšin dospěl k trag ...celý článek


Hudební tipy 26. týden

Kombo: Visací zámek

Hudební profil – Karel Zich
Malá vzpomínka na populárního zpěváka, od jehož narození uplynulo 75 let ...celý článek



Časopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Žádný pocit netrvá věčně

Žádný pocit netrvá věčně

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky celý článek

další články...