zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víry tipy 19. týden

Papež – nejmocnější člověk na planetě

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Papež – nejmocnější člověk na planetě (2/6) - Rezignace papeže Benedikta XVI.
Jeden z nejmocnějších mužů světa zastává pozici existující už téměř dva tisíce let. Lidé od papeže očekávají vyjádření snad ke každé otázce. On přesahuje církev. Americký cyklus. Co se stane, když papež ohrozí dva tisíce let starou tradici a v čele posvátného úřadu se poprvé po více než pěti stech letech ocitnou dva muži zároveň. Papež Benedikt XVI. oznámil svou rezignaci. Poprvé po šesti stech letech se papež vzdává úřadu. Benediktovi bylo osmdesát pět. Zdědil finanční problémy, zdědil skandál se sexuálním zneužíváním, zdědil administrativní chaos. Benedikt rezignoval, protože si uvědomil, že těch problémů je na něj moc. Po dva tisíce let byl odkaz svatého Petra, papežský úřad, předáván z jednoho papeže na druhého. Ale mohou mít legitimní nárok na jeden posvátný úřad dva muži zároveň?
Vysílání: 15.5., 08.00 hod., ČT2
Opakování: 19.5., ČT2

Uchem jehly
Setkání Zbigniewa Czendlika s knězem řeckokatolické církve původem z Ukrajiny Sergejem Matskulou. Režie L. Cmíral (Premiéra). Pozvání do dnešního dílu pořadu Uchem jehly přijal Sergej Matskula, kněz řeckokatolické církve, který už přes deset let působí v Brněnské farnosti. Nastoupit dráhu kněze se rozhodl už jako velmi mladý a většinu studií absolvoval v České republice, kde byl na kněze také vysvěcen. O rozdílech mezi Čechy a Ukrajinci, mezi římskými katolíky a řeckými katolíky, o situaci ukrajinských uprchlíků v České republice i životě řeckokatolického kněze v ČR si s ním bude povídat Zbigniew Czendlik.
Vysílání: 15.5., 12.05 hod., ČT2
Opakování: 19.5., ČT2., 21.5., ČT2

Křesťanský magazín
Kromě aktuálního dění přináší pražské vydání magazínu rozhovor s bývalým vyšetřovatelem Mezinárodního trestního tribunálu v Den Haagu Vladimírem Dzuro. Režie B. Jetelina (Premiéra). Emeritní policejní rada Vladimír Dzuro pracoval jako kriminalista, později v Národní ústředně Interpolu v Praze. V roce 1994 se aktivně podílel na práci mírových sil OSN v bývalé Jugoslávii. Od dubna 1995 zastával devět let funkci vyšetřovatele Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Den Haagu. V současné době vede kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku.
Vysílání: 15.5., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 17.5., ČT2., 19.5., ČT2

Cesty víry: Na pokraji sil
O problematice syndromu vyhoření mezi faráři a kazateli se příliš nemluví. Přitom lidé vykonávající duchovní povolání rozhodně spadají do rizikové kategorie a tíha nespočtu povinností je mnohdy žene na pokraj sil. Příběh tří kněží, kteří si syndromem vyhoření prošli. Režie P. Kotrla (Premiéra). Syndrom vyhoření postihuje řadu lidí. Nejčastěji je reakcí organismu na dlouhodobé vystavení stresu. Dostavuje se únava, cynismus, ztráta smyslu každodenního počínání a další sekundární negativní důsledky. Nejčastěji jsou postižené osoby, vykonávající povolání s vysokou mírou intenzity a zodpovědnosti, velkým časovým nebo osobním vkladem. Mezi nejohroženější patří zástupci z řad vrcholových manažerů, lékařů nebo například učitelů. Občasné znaky syndromu vyhoření ale vykazuje přibližně pětina Čechů. Přestože lidé vykonávající duchovní profese mají obecně vyšší míru psychické odolnosti, i u nich se najde řada případů, kdy jim takříkajíc dojdou baterky. A netuší, zda se jim je povede znovu nabít. Kromě toho, že z principu povolání jsou „v práci“ de facto neustále a často ji kombinují s mnoha dalšími povinnostmi, je v duchovní službě vysoká míra psychické zátěže ze strany lidí, o které pečují, kterým naslouchají a pomáhají. Syndrom vyhoření je navíc mezi zástupci církví stále tabuizován. O to cennější je, že se tři muži, kteří si tzv. burn-outem v různých podobách prošli, rozhodli s námi o svou zkušenost podělit. Farář Českobratrské církve evangelické původem z Keni Bob Ogola po třináctiletém působení ve farnosti na západě Čech musel nalézt dočasný únik od kněžské profese v podobě zcela jiného povolání – začal pracovat v supermarketu. Kazateli Církve bratrské Janu Asszonyimu pomohlo těžké období provázené psychickými i fyzickými problémy překonat až přesídlení z Brna do Olomouce. Podobné východisko znamenalo cestu ke spáse i v případě katolického kněze Kamila Obra, který v současnosti působí v Římskokatolické farnosti svatého Filipa a Jakuba ve Zlíně.
Vysílání: 15.5., 13.05 hod., ČT2
Opakování: 16.5., ČT2., 17.5., ČT2., 21.5., ČT2

2.5.2022 10:05:13 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 05 (2019) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Hádanky domů života

Hádanky domů života

Hádanky domů života: Zázračné náhody z Loštic a Úsova
Výprava do kraje, kde soužití křesťanů a židů bylo vž ...celý článek


Křesťanský magazín 6

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Manželské páry, rodiny, ženy i muži žijící v celibátu – ti všichni společně tvoří ...celý článek


Cesty víry

Cesty víry

Cesty víry: Kořeny v Lužici, větve ve světě
Lužičtí Srbové rozhodně nejsou žádným živoucím skanzenem. I tak ...celý článek



Časopis 05 - sekce

DIVADLO

Bible 2 bude mít premiéru v NoDu

Vizuál Bible2

Nepřišlo vám zvláštní, že Rocky už má osmičku a nejslavnější kniha všech dob ještě nemá ani druhý díl? Důvod s celý článek

další články...

HUDBA

Grammy Awards 2019

Lady Gaga

Grammy Awards 2019
Přímý přenos z 61. ročníku předávání nejprestižnějších hudebních cen světa. Tak jako v l celý článek

další články...