zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nejslavnější dirigenti - Rafael Kubelík

Rafael Kubelík

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Rafael Kubelík diriguje Eroicu
Pod taktovkou legendárního českého exilového dirigenta přednesou Berlínští filharmonikové Beethovenovu třetí symfonii Es dur, opus 55 (1967). Televizní režie Henri Colpi (Premiéra). Rafael Kubelík (1914–1996) byl synem vynikajícího houslového virtuosa světové pověsti Jana Kubelíka. Otec mu poskytl základy hudebního vzdělání a směroval ho ke dráze houslisty. Rafael Kubelík absolvoval pražskou konzervatoř, kde kromě houslové hry studoval též skladbu a dirigování. Jeho kariéra dirigenta měla velmi strmý vzestup, neboť již v roce 1934 řídil poprvé Českou filharmonii. Spolu s ní se postupně účastnil koncertních turné v Itálii a Anglii. Po krátkém angažmá v brněnské opeře byl ve svých 28 letech jmenován po legendárním Václavu Talichovi uměleckým ředitelem České filharmonie.

Po druhé světové válce s orchestrem zahajoval i uzavíral první ročník festivalu Pražské jaro. Po únorovém komunistickém puči v létě roku 1948 emigroval. Postupně se vypracoval v jednu z největších dirigentských osobností své doby. Nejdříve stál jako umělecký ředitel a dirigent v čele Chicagského symfonického orchestru. Trvale propagoval ve světě českou hudbu a díky obrovskému úspěchu jím provedené Janáčkovy Káti Kabanové byl v roce 1955 jmenován hudebním ředitelem Královské opery (Royal Opera House) v Londýně, kde působil tři roky. Hudba českých a dalších slovanských autorů se stala pravidelnou součástí repertoáru opery. Po období častého hostování u Vídeňské či Izraelské filharmonie byl v letech 1961–1979 šéfdirigentem symfonického orchestru Bavorského rozhlasu v Mnichově, ze kterého vytvořil přední světové těleso. Současně byl dirigentem Metropolitní opery v New Yorku, zde například řídil představení opery Hectora Berlioze Trojané a pro novodobého diváka ji prakticky objevil.
Rafael Kubelík byl v emigraci trvale velmi angažován politicky a kulturně ve prospěch demokratické české společnosti. Po pádu komunistického režimu uvítal možnost zahájit po 42 letech v exilu roku 1990 festival Pražské jaro cyklem Smetanových symfonických básní Má vlast. Zemřel 11. srpna 1996 ve Švýcarsku, je pochován na vyšehradském Slavíně vedle svého otce.
Vysílání: 18.4., 21.10 hod., ČT art

10.4.2023 11:04:18 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020
O 7. mezinárodním operním a hudebním bienále, které přibližuje život a dílo Leoše Janáčka ...celý článek



Časopis 22 - sekce

DIVADLO

Tři životy Vladimíra Pucholta

Vladimír Pucholt

Tři životy Vladimíra Pucholta
Dokumentární film o zásadních životních posunech herce, který se na vrcholu p celý článek

další články...

HUDBA

Jamaron si brousí zuby na Prahu

Jamaron (Foto: Lucas Kozel)

Pro rockovou kapelu Jamaron to bude velký svátek! 28. května na Občanské plovárně zahájí letošní sérii Prague celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v celý článek

další články...